Çin’in Vuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan Covid-19 adı verilen hastalık, Bugün itibari ile Antarktika hariç tüm kıtalara yayıldı, okulların kapanması süreci ile nasıl hızlıca dijital eğitim sürecine geçtiğimizi sizler ile paylaşmak istiyoruz.

Bildiğiniz gibi 17 Mart Cuma akşamı ülkemizde tüm okullar tatile girdi. İlk haftamızı aniden gelişen bu duruma adapte olmak ve 1 hafta sonra başlayacak olan online eğitime hazırlık ile geçirdik. En büyük şansımız Keystone lisemiz geçen sene online eğitim programına başlamıştı. Bu süreçte edindiğimiz tecrübe ile yeni dünya düzenine hızlıca uyum sağladık. 3 yaş ile 18 yaş aralığında ki tüm çocuklarımıza ve öğrencilerimize online eğitim veriyor olmak yöneticiler, öğretmenler ve öğrenciler için çok farklı yeni bir süreç olamakla beraber hepimizin yeni gelişim alanı oldu. Burada okulumuzun Dual programından bahsetmek istiyorum, bu programın temeli öğrencilerin esnek ve kolay adapte olması üzerine kurgulanmış olması hem bizlere hem öğrencilere uyum anlamında ciddi bir avantaj sağladı.

İstanbul Keystone lisesinde okuyan öğrenciler çift diploma almak için Kanada – Keystone online lise programına devam ediyorlar. 9 ve 10. sınıfta 2 kredi, 11 ve 12 sınıfta ise 4 kredi alıyorlar. Bu program okulumuzun hocaları tarafından takip ediliyor. Her yıl lise öğrencilerimiz Toronto’da bulunan lisemize 2 hafta süresince gidiyor, derslere ve çeşitli gezilere katılıyorlar, eğitim dünyasında yenilikleri takip ediyorlar. 2020 Ocak ayında bu programın bir parçası olarak öğrencilere bende eşlik ettim. Kanada hükumeti tüm lise öğrencilerinin en az 2 dersi online alma mecburiyeti getirmesi ve WE.org adı altında ziyaret ettiğimiz mekan aslında dijital eğitim sisteminin ne kadar yaklaştığının habercisiydi.

Gelecek yıllarda okulculuk sisteminin değişeceğini bilmekle beraber bu kadar hızlı değişime gidileceğini asla tahmin edemezdik. Özellikle Lise öğrencileri için okul sistemi çok hızlı değişti ve değişmeye devam edecek. Büyük zincir okullar yerini mahalle arası küçük uzay üstü eğitim merkezlerine bırakacak. Öğrenci kendi sorumluluğunda online eğitimini takip edebilecek, sosyalleşmek veya destek almak için kendi bölgesinde bulunan bu merkezlere günün istediği saatte giderek istediği kaynaklara ve desteğe ulaşabilecek. Bu merkezlerin açılması ile öğrenci kendi sorumluluğunu kendi üstlenecek, sadece okul derslerine değil severek yaptığı hobilerine daha fazla vakit ayıracak, spor, resim, müzik vs. gibi böylece daha yönlü kendini geliştirme fırsatı bulacak. Tüm gün okulda olmak yerine kendi günlük akışını kendi planlayabilecek. Bunun yanısıra gelişmiş ülkelerde gönüllü çalışmalar, sosyal sorumluluk projeleri, staj yada kısa süreli okurken çalışma şansı yakalayarak, hayat tecrübesinin bu alanını henüz lisede okurken deneyimleyecek.

Günümüz gençlerin ve gelecek yeni nesillerin şimdiden dijital ortamda sosyalleştiğine her gün tanık oluyoruz. Gençler aynı masada otursalar dahi ellerinde ki telefonlar ile sosyalleşmeyi tercih ediyorlar. Tabii bu insanların daha bireyselleşmesi anlamına geliyor, kültürel olarak bizim gibi çok iç içe olan toplumlarda yakın ilişki bağımlılığı azalarak yerini dijital bağımlılığa bırakacak. Bu değişim kaçınılmaz olmakla beraber farklılığın ancak yaratıcılığı yüksek olan ve doğa ile iç içe yaşama imkanına sahip bireyler olacağına inanıyorum.

Yeni dünya düzeni içinde olmayı reddetme gibi bir lüksümüz olmayacağına göre bu düzen içinde nasıl farklılık yaratabileceğimize odaklanmayı okul olarak tercih ediyor olacağız. Eylül ayı itibari ile tüm ortaokul öğrencileri de okulumuz lise öğrencileri gibi en az 1 online dersi okul öğretmenlerimiz ile takip edecekler. Hızlıca girdiğimiz ve devam edeceğimiz bu dijital çağda yaşam becerilerini ise daha fazla destekleyeceğiz.

Umuyoruz ki tüm Keystone ve Kilittaşı aileleri hep beraber sağlıklı ve keyifli günlerde tekrar bir arada olalım.

Sema Kızılkaya