İSTANBUL - Keystone Uluslararası Lisesi

Öğrencilerimiz, öğretme ve öğrenme sürecinin aktif katılımcılarıdır. Bu süreçte hem akademik hem de sosyal olarak gelişirken öğrenmenin ömür boyu sürecek olan bir yolculuk olduğunu farkındadırlar. Müfredatımız uluslararası öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmıştır. Amaç, öğrencilerin yeni dünya düzeninin sinyallerini aldığımız bugünlerde, bilgi çağının avantajları ile daha iyi ve daha keyifli bir yaşam sürmeleri için harekete geçmeye ve yaşam boyu öğrenenler olmaya teşvik etmektir. Ayrıca, öğrenciler eğitimi gerçek hayatla birleştiren projeler ve etkinlikler aracılığıyla öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmaya teşvik edilirler. Öğrencilerin doğal merakını besleyerek öğrenmeye olan sevgiyi teşvik etmek Keystone Okullarının önemli eğitim taşlarından biridir. Ders dışı öğrenme öğrencilerin okul yaşamındaki gelişmelerinde önemli bir rol oynar ve gelecekte onları bekleyen zorlu deneyimlere hazırlar. Müfredatımızı saha gezileri, konuk konuşmacılar, sunumlar, fuarlar, yarışmalar, tartışmalar, tüm okul etkinlikleriyle uyumlu hale getiririz. Açık hava yürüyüşleri, kamu hizmeti projeleri gibi okulumuzun üyesi olduğu “The Round Square Organization” çerçevesinde müfredatın içinde yer alır.

Çift Diploma

KIS’te ( Keystone Uluslararası Lise ) eğitim-öğretime devam eden her öğrenci 9. sınıftan itibaren hem Türk hem Kanada Milli Eğitim Bakanlığının resmi öğrencisidir. Kanada’nın Toronto şehrinde bulunan lisemizin online eğitim programına dahil olan KIS okul öğrencileri bu programı İstanbul KIS’te kendi öğretmenleri liderliğinde öğrenir ve takip ederler. Sınavlar ve sınav puanlama sistemi Toronto KIS tarafından online olarak organize edilir. T.C. vatandaşlığı bulunmayan öğrenci, Türkiye – KIS Milli Eğitim Bakanlığı Diploması ve Kanada – KIS Ontorio Milli Eğitim Bakanlığı Diploması ile mezun olurlar. Değişen yeni dünya düzeni ile liseler online eğitim düzenine geçecekler. Çok kısa bir süre sonra örgün lise eğitimi kalmayacağını şimdiden deneyimlemeye başladığımız bu günlerde, lise öğrencileri günün 8 saatini bir fiil okulda geçirmek yerine, lise programını online takip ederek kendi ders sorumluluğunu ve günü planlama gibi yaşam becerisine destek olacak becerileri edinir. Öğrenciler, hobilerine veya profesyonel alanlarına ( resim, müzik, spor ) vakit ayırır ve çok yönlü gelişme şansı yakalar. İstanbul KIS Lisemizde okumak isteyen çifte vatandaş öğrenciler Kanada – Keystone online lise programına dahil olurlar ve Kanada Keystone International diploması ile mezun olurlar. 4 yıl boyunca KIS online eğitim alan öğrenci Kanada – KIS’ten mezun olur. Türkiye’deki özel üniversitelere yabancı öğrenci gibi IELTS ve okulunda hazırlamasına yardımcı olunan öğrenci başvuru dosyası ile başvurur. Yurt dışı başvurularında ise Kanada KIS diploması ile mezun olmasının avantajını yaşar. Çünkü Kanada diploması dünya çapında en değerli ilk 3 diploma arasındadır. Kanada Milli Eğitim Bakanlığı 2003 yılında yapmış olduğu eğitim reformu ile her sosyal tabaka ve uyruktan öğrencinin potansiyelini gerçekleştirmesini hedeflemiştir. Kanada müfredatı yeni dünya düzenine ve öğrencinin gelecekteki yaşam başarısını destekleyecek, farkındalığın gelişmesine dayanır. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün araştırma sonuçlarından PISA’ya göre Kanada öğrencilerinin başarı oranı İngiltere, Avustralya ve Amerikalı öğrencilerden daha yüksektir. Toronto’da Ontario eğitim müfredatı uygulanır ve müfredat kredili sistemden oluşmaktadır. Mezuniyet için zorunlu ve seçmeli derslerden oluşan akademik programda 18 zorunlu, 12 seçmeli ders ile 30 kredi tamamlanır. Lise 11. sınıftan itibaren öğrenci ilgi alanına göre sosyal veya matematik ağırlıklı derslerle ilerler. Böylece severek ve başarılı olabileceği ders seçimleriyle hayal kurduğu üniversite eğitimine devam eder. Lise son sınıfta öğrenci son 2 yılda alınan kredilerin başarısına göre Kanada üniversitelerine sınava girmeden başvuru yapabilir. Öğrenci Kanada lise diplomasıyla Kuzey Amerika üniversitelerine kolay geçiş yapar.

Kanada’lı Courtney Kathleen M. 2018-19 eğitim dönemi Toronto, Keystone International Schools mezunumuz, şu anda Kathleen, Ottawa Üniversitesi Psikoloji bölümünde okuyor.